ul. Antoniewska 46, Mokotów +48 609 442 399

Opony zimowe letnie Mokotów - porady

Dlaczego warto wymieniać opony?

Wielu kierowców staje przed dylematem co wybrać z bogatej oferty opon. Czy zdecydować się na jakże kuszącą, bo bardziej ekonomiczną opcję opon całorocznych, czy może w zależności od pory roku, wymiana opon na letnie, bądź zimowe? Opony całoroczne mają dużą rzeszę zwolenników, natomiast w dalszym ciągu większość decyduje się jednak na opony sezonowe.

Dlaczego?

Podział na opony letnie i zimowe pojawił się nie bez przyczyny. W przeciwieństwie do opon całorocznych, opony sezonowe są znacznie lepiej przygotowane do panujących na drogach w danym okresie warunków atmosferycznych dzięki temu, że posiadają odpowiednią elastyczność, a także rodzaj bieżnika.

Opony zimowe charakteryzują się tym, że są wykonane z bardziej miękkiego materiału, niż opony letnie. Dzięki temu są one w stanie zachować elastyczność, nawet w minusowych temperaturach. Jest to szalenie ważne i przyczynia się do zachowania dużo większego bezpieczeństwa na drodze, gdy na jezdni leży śnieg lub nawierzchnia jest mokra ( o czym przekonał się już niejeden nasz klient:) Natomiast opony letnie w niskiej temperaturze (czyli już poniżej +7°C) tracą swą elastyczność, a co za tym idzie także swoje właściwości jezdne.

A teraz kilka faktów:

  • Gdy nawierzchnia jest mokra, a temperatura spada poniżej +7°C, opony zimowe skracają drogę hamowania aż o 6 metrów w porównaniu do opon letnich (gdy auto porusza się z prędkością 80 km/h).
  • Natomiast gdy na jezdni leży śnieg, opony zimowe dwukrotnie skracają drogę hamowania w porównaniu do opon letnich. Gdy auto porusza się z prędkością 50 km/h długość drogi hamowania na śniegu to 32 m na oponach zimowych i aż 63 m na oponach letnich. Także różnica jest znaczna. Opony zimowe oprócz większej elastyczności, posiadają także odpowiedni profil bieżnika jak również większą ilość lameli. Dzięki temu w trudnych warunkach atmosferycznych z opony odprowadzana jest szybciej i znacznie skuteczniej woda oraz śnieg, które mogłyby doprowadzić do zmniejszenia przyczepności do drogi.
  • Natomiast dużym błędem jest myślenie, że nie ma konieczności wymiany opon z zimowych na letnie. Przy suchej nawierzchni i w wysokich temperaturach, a także dużo szybszej jeździe i strzejszym wchodzeniu w zakręty, opony zimowe kompletnie się nie sprawdzają i mogą doprowadzić do poważnych problemów. Jazda na oponach zimowych w lecie jest również bardzo nieekonomiczna z racji tego, że opony zimowe dużo szybciej się zużywają w letnich warunkach, bo nie są do nich przystosowane.
  • Chyba nie trzeba już nikogo przekonywać do tego, że wymiana opon się opłaca i warto wymienić opony w odpowiednim czasie. Unikniemy dzięki temu kolejek oraz co znacznie ważniejsze zapewnimy sobie poczucie bezpieczeństwa oraz komfort jazdy dzięki odpowiednio dobranym do danego sezonu oponom.

W naszym zakładzie wulkanizacyjnym oferujemy klientom również napełnianie kół sprężonym azotem, zamiast tradycyjnie powietrzem atmosferycznym

Jakie są zalety tego typu rozwiązania?

  • Zużycie paliwa obniża się nawet o 3%.
  • Azot utrzymuje ciśnienie w oponach trzykrotnie dłużej, niż powietrze
  • Sprężony azot nie wchodzi w reakcję z metalem, przez co wpływa pozytywnie na stan felg (szczególnie stalowych )i zmniejsza ryzyko wystąpienia rdzy na obręczy.
  • W oponie napompowanej azotem nie występuje zużycie warstwy butylowej i karkasu, w przeciwieństwie do opony napompowanej powietrzem. Jest to szczególnie istotne podczas procesu bieżnikowania.
  • Wypełnione azotem opony zachowują się znacznie ciszej, co przyczynia się do większego komfortu jazdy.

Serdecznie zapraszamy do naszej wulkanizacji Mokotów Siekierki Augustówka 46a.

Serdecznie zapraszam do mojego serwisu opon

Stanisław Nowosielski

przechowalnia opon Mokotów

Kontakt

Do naszego warsztatu samochodowego jest bardzo łatwo trafić albo od strony trasy Siekierkowskiej lub od strony Sadyby

Addres

ul. Antoniewska 46, 02-977, Warszawa

Number Telefonu

+48 609 442 399

Czynne

pn-pt 8-20, sb 8-15